COP24
KATOWICE
24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu

Czym jest Szczyt Klimatyczny ONZ (COP24)?

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska dwukrotnie była ich gospodarzem - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

W grudniu 2018 r. szczyt klimatyczny po raz pierwszy odbędzie się w Katowicach. W kwietniu 2017 r delegaci misji technicznej ONZ odwiedzający stolicę Górnego Śląska, docenili miasto za bardzo dobre przygotowanie do organizacji wydarzenia, w tym spełniającą wysokie wymagania infrastrukturę.

O kandydaturze Katowic z uznaniem wypowiadali się m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju – Mateusz Morawiecki, a także minister środowiska – prof. Jan Szyszko, który podkreślał, że „Cały region Górnego Śląska i Zagłębia jest bardzo ważnym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki konsekwentnej polityce zrównoważonego rozwoju i transformacji gospodarczej”.

W ramach tegorocznego szczytu odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1).

W wydarzeniu uczestniczyć będzie ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.

DLACZEGO KATOWICE?

PRZEMIANA MIASTA

Rewitalizacja terenów pokopalnianych pozwoliła na stworzenie Strefy Kultury – przestrzeni unikatowej w skali kraju. Nowe siedziby Muzeum Śląskiego, NOSPR-u i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w towarzystwie legendarnego „Spodka” budują prestiż miasta, przyciągając do centrum zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów.

METROPOLIA

Katowice to nie tylko ok. 300-tysięczne miasto, ale też serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, skupiającej 41 miast i gmin, zamieszkiwanych przez ponad 2 mln osób. Utworzony w lipcu 2017 r. wielkomiejski organizm to wyraz wspólnego zaangażowania i troski o dobro regionu, który daje realną szansę na przyspieszony, dynamiczny rozwój.

TRANSFORMACJA GOSPODARCZA

Region tradycyjnie kojarzony z górnictwem i przemysłem ciężkim sukcesywnie dąży do bycia liderem innowacji i nowych technologii. Te aspiracje znajdują odzwierciedlenie w rozwoju nowoczesnych sektorów biznesu i zrównoważonych inwestycjach.

MIASTO WYDARZEŃ

Katowice jako gospodarz wielu imprez o skali międzynarodowej są doskonale przygotowane do organizacji wielkich konferencji. Najnowocześniejsze centrum kongresowe w Polsce, rozwinięta baza hotelowa i sieć transportowa to wyróżniki, które czynią stolicę metropolii miastem turystyki biznesowej.

EKOODPOWIEDZIALNOŚĆ

Miasto z bogatym doświadczeniem w zakresie niwelowania skutków wieloletniej degradacji środowiska. Dzięki podejmowanym działaniom wyraźnie poprawia się jakość powietrza, stan środowiska naturalnego, a poprzez to także jakość życia mieszkańców.

KOMUNIKACJA

Trzy międzynarodowe lotniska (KTW i KRK, OSR), dwie autostrady, drogi krajowe i regionalne, nowoczesna kolej i transport publiczny tworzą rozbudowaną sieć komunikacyjną, która zapewnia możliwość łatwego dotarcia do miasta z niemal każdej części kraju i świata.

O Katowicach

Katowice to dość młode, bo tylko ponad 150-letnie miasto położone w południowej Polsce. To jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo ośrodków w kraju, ze znacznym udziałem działalności przemysłowej. Jest stolicą województwa śląskiego, a od 1 lipca 2017 r. – największym miastem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zamieszkiwanej przez ponad 2 mln osób. Stanowi siedzibę renomowanych placówek o charakterze akademickim, medycznym i kulturalnym. Znakiem rozpoznawczym Katowic jest hala widowiskowo-sportowa „Spodek” o bryle przypominającej UFO, w której gościło wiele międzynarodowych gwiazd muzyki i nie tylko.

Klimat Katowic

Katowice znajdują się w strefie klimatu kontynentalnego wilgotnego, który wyróżnia ciepłe lato, łagodna zima i umiarkowane opady deszczu przez cały rok. W grudniu 2018 r., kiedy odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ (COP24), w ciągu dnia temperatury mogą wynosić od 0 do +5 stopni Celsjusza, natomiast nocą - spaść poniżej zera. Prawdopodobne są również opady śniegu, którym może towarzyszyć duże zachmurzenie i chłodny wiatr. W związku z tym, uczestnikom konferencji rekomendujemy przygotowanie ciepłych okryć wierzchnich oraz obuwia odpornego na wilgoć i zimno. Przydadzą się także zimowe nakrycia głowy, szaliki, rękawiczki oraz parasole. Z bieżącymi prognozami pogody dla Katowic można zapoznać się pod adresem:
Prognoza pogody

Aktualności

29.05.2018
ONZ z wizytą w Katowicach
Od niedzieli 27 maja przebywają w Polsce przedstawiciele Sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ.
16.05.2018
Porozumienie z miastem Katowice w sprawie COP24 podpisane
Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz prezydent Katowic Marcin Krupa podpisali 15 maja 2018 r. porozumienie w sprawie organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.
11.04.2018
Zobacz, co Ty możesz zrobić dla środowiska
Segreguj odpady, umieszczając je w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Pamiętaj o wcześniejszym całkowitym opróżnieniu opakowań.
01.02.2018
Prezydent RP podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją COP24.
Ustawa ma stworzyć warunki umożliwiające organizację COP24 w Katowicach.
19.12.2017
COP24 grudzień 2017
W dniach 4-7 grudnia 2017 r. w Katowicach odbyła się kolejna misja techniczna
08.11.2017
W przyszłym roku szczyt klimatyczny odbędzie się w Katowicach
W poszukiwaniu dobrych praktyk i najlepszych rozwiązań delegacja z miasta Katowice w #Bonn na @COP23
06.11.2017
Katowice w Bonn
Zapraszamy na nasze stoisko od 6 do 17 listopada 2017 r
06.11.2017
Wymiana kotłów
Katowice jako jedno z pierwszych miast wprowadzają zmiany w polityce wsparcia osób gorzej sytuowanych w związku ze wzrostem kosztów ogrzewania. Oznacza to dwa razy więcej pieniędzy na zakup opału i wyższe dodatki mieszkaniowe, ale także dodatkowe kontrole i wstrzymanie dopłat w momencie stwierdzenia palenia śmieci czy zakazanych mułów i flotokoncentratów.
27.10.2017
Blues pomiędzy Rawą a Renem
W Kolonii szykuje się niezwykła uczta dla miłośników muzyki bluesowej. „Stowarzyszenie ds. wspierania miast partnerski Kolonia-Katowice” e.V. zaprasza na wieczór kulturalny pod tytułem „Blues pomiędzy Rawą a Renem”, który odbędzie się 10 listopada o godz. 19:00 w sali Forum Volkshochschule w Rautenstrauch-Joest-Museum w Köln-Neumarkt.

Atrakcje regionu

SZLAK MODERNY

SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI

ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA

DOLINA TRZECH STAWÓW

MUZEUM TYSKICH BROWARÓW KSIĄŻĘCYCH

POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW

KOPALNIA GUIDO

PARK ŚLĄSKI

GISZOWIEC

NIKISZOWIEC

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych województwa śląskiego można znaleźć na stronie http://www.slaskie.travel/

AIzaSyCKrhb4_no4YAP_xBYxu9OLjtFniaxk65M
/assets/mapa/template.html
/atrakcje_pl.htm
/assets/mapa/pin.png
{"streetViewControl": false,"mapTypeControl": false,"fullscreenControl": false, "styles": [{"featureType":"landscape.man_made","elementType":"all","stylers":[{"visibility":"off"}]},{"featureType":"landscape.man_made","elementType":"geometry","stylers":[{"color":"#ebeae3"}]},{"featureType":"landscape.natural","elementType":"geometry","stylers":[{"color":"#bfd74a"}]},{"featureType":"landscape.natural.terrain","elementType":"geometry","stylers":[{"visibility":"off"}]},{"featureType":"poi","elementType":"labels","stylers":[{"visibility":"off"}]},{"featureType":"poi.business","elementType":"all","stylers":[{"visibility":"off"}]},{"featureType":"poi.government","elementType":"all","stylers":[{"visibility":"off"}]},{"featureType":"poi.medical","elementType":"geometry","stylers":[{"color":"#fbd3da"},{"visibility":"off"}]},{"featureType":"poi.park","elementType":"geometry","stylers":[{"color":"#a3cd39"}]},{"featureType":"poi.school","elementType":"all","stylers":[{"visibility":"off"}]},{"featureType":"road","elementType":"geometry.stroke","stylers":[{"visibility":"off"}]},{"featureType":"road","elementType":"labels","stylers":[{"visibility":"off"}]},{"featureType":"road.highway","elementType":"geometry.fill","stylers":[{"color":"#fdea9b"}]},{"featureType":"road.highway","elementType":"geometry.stroke","stylers":[{"color":"#ffd200"}]},{"featureType":"road.arterial","elementType":"geometry.fill","stylers":[{"color":"#ffffff"}]},{"featureType":"road.local","elementType":"geometry.fill","stylers":[{"visibility":"on"},{"color":"black"}]},{"featureType":"transit.station.airport","elementType":"geometry.fill","stylers":[{"color":"#fbad17"}]},{"featureType":"water","elementType":"geometry","stylers":[{"color":"#68bad2"}]}]}

{{= it.point.name}}

{{= it.point.description}}
OnMarkerClick